İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen ve Türk doğal taşlarını mimar, iç mimar ve tasarım bölümü öğrencilerine daha yakından tanıtmayı hedefleyen "Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar" projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim, seminer ve sempozyum sunumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

"Artıktan Artıya" Semineri 27 Ocak 2012


Doğal Taş Teknolojileri ve Kulanım Alanları Eğitimi 04-21 Aralık 2012


"Doğal Yaşam Doğal Taş" Sempozyumu 29-30 Mart 2013


Hakkımızda

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne bağlı olarak İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde 1976 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği madencilik sektöründe faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. İMİB, maden ürünlerinin mevcut ve hedef pazarlarda tanıtımının sağlanmasına, imajının geliştirilmesine ve ihracat potansiyelinin arttırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunarak sektörün gelişimine katkı sağlamak, ihracatçı üye firmaların problemlerine çözüm bulmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.


Misyonumuz; ilgili kurum ve kuruluşlar karşısında üye ihracatçılarımızı en iyi şekilde temsil etmek, faaliyetlerini sürekli gelişim felsefesiyle sürdürerek ihracatçılarımızın karşılaştığı problemler karşısında proaktif davranmak ve gerçekleşen problemleri en kısa zamanda ve en iyi şekilde çözüme kavuşturmaktır.

Vizyonumuz; ihracata dayalı kalkınma stratejisi çerçevesinde ülke ihracatının artırılmasına yönelik faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasında lider pozisyonunda olmaktır.
Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılı için Türkiye'nin hedefi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek ve 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmektir. Söz konusu entegrasyona katkı sağlayan en önemli aktörlerden biri olan madencilik sektörünün hedefi ise 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracata ulaşmaktır.


DOĞAL TAŞ TASARIM YARIŞMALARI

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından geleneksel hale getirilen Doğal Taş Tasarım Yarışmalarının ikincisi 2013 yılında "Taşı Yaşatan Tasarımlar" ismiyle gerçekleştirilmiştir.


Yarışmanın amacı; Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılabilir, özgün ve üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlamak, sektör ile üniversite öğrencileri ve profesyonelleri bir araya getirmek ve doğal taş ihracatında tasarım açısından güçlü, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ürünler geliştirmektir.


Yarışmanın konusu; İç Mekan ( Lobi, Otel Odası, Banyo, Mutfak gibi ) ve Dış Cephe Kaplama (Konut,Villa Cephesi, Ofis, Otel Bina Cephesi gibi ) alanlarında uygulanabilecek doğal taş kullanımını arttırıcı ve özendirici günlük yaşamda kullanılabilir yeni tasarım ve yeni ürünlerin ortaya konması şeklinde belirtilmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Türkiye İhracatçılar Meclisi T.C. Ekonomi Bakanlığı