İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen ve Türk doğal taşlarını mimar, iç mimar ve tasarım bölümü öğrencilerine daha yakından tanıtmayı hedefleyen "Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar" projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim, seminer ve sempozyum sunumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

"Artıktan Artıya" Semineri 27 Ocak 2012


Doğal Taş Teknolojileri ve Kulanım Alanları Eğitimi 04-21 Aralık 2012


"Doğal Yaşam Doğal Taş" Sempozyumu 29-30 Mart 2013


2012 Kazananları
1. TWEAK

2012 Doğal Taş Tasarım Yarışmasının kazananları;

MSGSÜ Endüstriyel Ürün Tasarımı Bölümü’nden Yusufhan Doğan,

MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü’nden Mustafa Özkurt,

Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Ali Can Erdal’ın ortak tasarımları olan TWEAK oldu.


"TWEAK, şehirlerde artan ve giderek artması hedeflenen bisiklet kullanımıyla birlikte bisiklet parklarına daha çok ihtiyaç duyulacağı düşüncesinden hareketle tasarlandı. Tekli ve çoklu kullanıma uygun olan TWEAK, farklı çizgilere ve düzenlemelere uyum sağlayabilen, hava şartlarına dayanıklı ve minimum düzeyde bakım isteyen bir üründür."

2. PROFORMALIN

MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü’nden Kemal Şahin Yılmaz’ın PROFORMALIN adlı tasarımı ikinci oldu.

Yılmaz’ın “Dokunulmaz doğallık” olarak tanımladığı tasarımı, duvar, bahçe peyzajı,yer döşemesi, aydınlatma, dış cephe, ve zemin-iç mekan aydınlatma,tavan ve bölücü olarak kullanılabiliyor.


" Pleksiglas kalıp içine doğal atık taş parçaları ile uygulanmış olan PROFORMALIN, birbirinden farklı boy ve çeşitteki taşları hem bir araya getirerek tek bir blok oluşturuyor hem de doğal taşı koruma altına alıyor.

PROFORMALIN Duvar üzerindeki aydınlatma önüne uygulanan bloklar ile mekan içerisindeki aydınlatma seviyesinin yönü, blokların sayısı ve dizilimi değiştirilerek kontrol edilebiliyor. Pleksiglas’ın ışığı yansıtma özelliği ile atık doğal taş parçalarının dağınık dizilimi ve taş yüzeylerinin yansıtıcı özelliği sayesinde ışığın dağılımı sağlanıyor. "

3. WARM-TOUCH

Yarışmada üçüncü olan İTÜ Mimari Tasarım Bölümü öğrencisi Refiye Funda Doğru, temelinde granit plakalardan oluşan bir radyatör olarak WARM-TOUCH’ı tasarladı. WARM-TOUCH’ı sıradan radyatörlerden ayıran en büyük özelliği ise kullanıcıya “taşınabilir ısı” sağlaması…

Gövdesinden ayrılabilen üç farklı boya sahip 9 plaka ve sayısı artırılabilen SPA taşları sayesinde, ihtiyaca göre istenilen plaka alınıp sahip olduğu ısı başka bir noktada değerlendirilebiliyor. Granitin ısı tutucu özelliği sayesinde plakalar uzun süre sıcaklıklarını koruyabiliyor. Mevcut her tesisata kolaylıkla uygulanabilen tasarım, üşüyen eller ve ayaklar, regl sancıları, soğuyan içecekler, kas ağrılarına birebir… .
Türkiye İhracatçılar Meclisi Türkiye İhracatçılar Meclisi T.C. Ekonomi Bakanlığı